BCA First Semester Syllabus Of Pokhara University Nepal. This syllabus is official and updated and a refined version of the original Pokhara University Syllabus Documents. You will find a detailed and simplified first-semester syllabus of Pokhara University. 

Pokhara University First Semester Syllabus

BCA I Semester: ENG 101.3 English I (3-0-0)

Evaluation:



Theory
Practical
Total
Sessional
50
-
50
Final
50
-
50
Total
100
-
100



Course Objectives:

This course contains informative reading to improve reading skills, exercise to help improve listening skills, effective writing exercises to develop useful techniques in writing and realistic creative writing to give an opportunity to express oneself. The course aims to develop the overall skills in the use of the English language. Especially it aims to:


1. Revise and consolidate on what the students have already learned in their +2 or higher secondary course:

2. Develop and extend their knowledge further;

3. Develop their reading, listening and writing skills;

4. Orient them towards creative writing;

5. Polish students “problem areas” of English grammar;

6. Develop their vocabulary skills; and

7. Develop the knowledge, skills, and practice of functional language needed in different situations.


The method of teaching should be student-centered and activity-oriented with fully practical. Extensive use of audiovisuals and workbooks should be made by the teachers.


Course Contents:


Module I

Desert Island, around the world, that’s show business!, Food and drink, Crossing the Channel  16 hours


Module II

Buildings and homes put it in writing. At the third age, It takes all sorts ….communication     16 hours



Module III

The English- speaking world, Travelers, Love Stories, on business, here is the news        16 hours


Text Book:

1. Jones, Leo: Cambridge Advanced English, Cambridge: CUP


Reference:

1. Dictionary, Video and Cassettes


MTH 000.3 Mathematics-I (3-0-0) 

Evaluation:

Theory
Practical
Total
Sessional
50
-
50
Final
50
-
50
Total
100
-
100

Course Objectives:

This course contains aims to provide students with an opportunity to review basic mathematical tools necessary for computer information system core courses. 

Course Contents: 

Unit I: Sets                                        6 hours

 Introduction, Types of sets, Venn diagram, and Number of elements in a set. 

Unit II: Real Numbers 7 hours  

Types of real numbers, Absolute value of real numbers, Open and close intervals,  Linear inequality their graph, and Mathematical induction. 

Unit III: Limits & Continuity                                                      8 hours  

Introduction, Limit of a function, Techniques of finding limits, Continuity &discontinuity, Demand & Profit function. 

Unit IV: Differentiation                                                                    7hours  

Introduction, Techniques of differentiation, Derivative of algebraic, exponential, logarithmic & simple trigonometric functions, Higher-order derivative, Application of derivative, Increasing & Decreasing function, Maxima & minima of the function of one variable, Concavity of the function, Inflection point,  Average cost & Marginal cost, Average revenue & marginal revenue, Profit maximization under perfect competition and Profit maximization under monopoly. 

Unit V: Functions of Several Variables      7 hours  

Introduction, Partial derivative, Homogeneous function, Euler’s theorem, Differentiation, Second & Higher order differentials, and Implicit functions.

Unit VI: Symbolic Logics      6 hours 

Introduction, Statements, Logical connectives, Conjunction, Disjunction, Negation, conditional or Implication, Biconditional, Logical equivalence, Negation of compound events and Tautology & contradiction

Unit VII: Asymptotes        7 hours  

Introduction, Determination of asymptotes of algebraic curves, Vertical asymptotes,  Horizontal asymptotes, Oblique asymptotes, Asymptotes of Algebraic curves, and Asymptotes of the curve in polar coordinates. 

Text Books
 1. Yamane, Taro; Mathematics for Economist, Prentice Hall of India. 
2. Chaing, Alpha C.: Fundamental Methods of Mathematical Economics, McGraw Hill International. 

Reference Book: 1. B.C. Das & N.B. Mukharjee Differential Calculus. 

CMP 111.3 Computer Fundamental and Application(3-0-3)

Evaluation:


Theory
Practical
Total
Sessional
30
20
50
Final
50
-
50
Total
80
20
100


Course Objectives: 

1. To know the basics of computer 
2. To understand the basics of operating systems 
3. To understand how to use software packages in day to day 
4. To familiarize computer hardware and general take care 
5. To apply communicative tools (E-mail, Internet, etc.) for common practices 

Course Contents: 

Unit I: Introduction to Computer       4 hours 

Definition, History of Computer, Generation of Computer, Types of Computer, Characteristics of Computer, Application of Computer 

Unit II: Basic Organization of Computer      3 hours 

Basic function of Computer, Basic functional organization of computer, Input unit, Output unit, Storage unit, Arithmetic, and logic unit, Control unit, Central Processing Unit (CPU) and The system concept 

Unit III: Computer Software      3 hours 

Introduction to software and hardware, Different between hardware and software, Logical system, architecture, Types of software, Firmware, and Middleware 

Unit IV: Accessories (devices) and Data Handing      8 hours 

The input accessories, Keyboard Devices, Point and Draw Devices, Data Scanning Devices, Digitizer, Electronic Cards Based Devices, Speech Recognition Devices, Vision-Based Devices, The Output Accessories, Monitor, Prier, Plotter, Computer Output Microfilm (COM), Screen Image Projector, Voice Response Systems, Ergonomically Designed Devices, How to buy a computer (Detailed Configuration), Computer Network, Definition, Types of Computer Network (PAN, LAN, SAN, MAN, and WAN), Network Topologies, Internet and E-mail

Unit V: Mastering DOS, Windows      7 hours 

Introduction, Functions of OS, Types of OS, Different between GUI and TUI/CUI, Booting System and its types (Warm and Cold Booting), The DOS (involves different commonly used command), Windows operating system, settings, properties and installation guides, Software Tools and application (Disk Defragmentation, Scan Disk, System Restore, Partition, etc.)

Unit VI: Computer Hardware      13 hours 

Different Components of Computer, Power supply, Types of power supply, ratings, Concepts of SMPS, UPS, Motherboard, Components of Motherboard, System Chipset, System bused, System BIOS, Processor and types, Storage Devices: Primary Memory and Secondary Memory, Types of Primary and Secondary Memory 

Unit VII: System care guide      10 hours 

Maintenance, Types of Maintenance, Preventive Maintenance (Various Kinds of Preventive Maintenance), Corrective Maintenance, System Care, System Care Factor (General System Care Factors, environmental care factors, cooling and ventilation care factors, power care factors, data loss, and virus prevention factors, data problem prevention factors), Backups and Disaster Recovery, Backup methods, Devices, and Media 

Laboratory: 

1. Use of windows environment 
2. Office Automation (MS-Word, Ms-Excel, Ms-Power Point) 
3. Assembling and Disassembling of Computer 
4. E-mail, Internet 

Reference Books: 

1. B. Ram: Computer Fundamentals, New Age International (P) Ltd. 
2. Foundations of Computing, BPB Publication (Third Edition) 
3. Gina Courter & Annette Marquis: Microsoft Office 2007/2010, BPB Publications 
4. Allan Simpsons & Elizabeth Olson: Easy Guide to Windows 2007, BPB Publications


CMP 124.3 Programming Logic and Techniques (3-0-0) 

Evaluation:


Theory
Practical
Total
Sessional
50
-
50
Final
50
-
50
Total
100
-
100

 

Course Objectives: 

This course is designed to acquaint the student with the concept off fundamental problem analysis, modeling, and coding techniques. 

Course Contents: 

Unit I: Programming Languages                                                     11 hours  

Introduction, Analogy with Natural Language, Classification of Computer Language (Low-Level Language and High-Level Language), Low-Level Languages, (Machine and Assembly Language),  Advantages and Disadvantages of, Machine Level Language, Advantages of Assembly Language over  Machine Level Language, Disadvantages of Assembly Language, High-Level Language, Advantages and  Limitations of High-Level Language, Difference between, Low Level and High-Level Language, Program  Language Translator, Types of Translator (Compiler, Assembler, and Interpreter), Different among  Translator, Linker, and Loader, Types of Linder and Loader, Generation of Computer Languages, 3GL  and 4GL, Advantages of 4GL over 3GL, Feature of 4GL (Object-Oriented Language), Machines  Independent and Portability of programs and Some Important types of High-Level Language 

 Unit II: Software Development (Program Development)                10 hours  

Introduction to programming development/software development, Program Development Life Cycle: Problem identification, Problem Analysis/Requirement Analysis, Program Design, Phases of program Design (Data design, Input, Output, Procedure, File design), Program coding, Program Testing and Debugging, Program Delivery/Implementation & valuation, Program, Maintenance, Documentation, Programming Tools, Algorithm, Flowchart, Decision Table, Pseudocode, Comparison of them, Advantages and Disadvantage of Them, Symbols and some examples 

 Unit III: Programming Technique     8 hours  

Introduction, Type of Programming Technique (Approaches), Modular, Top-down, bottom-up, Structure  and Object-Oriented approach, Advantages and Disadvantages, Program Development Methods (Models),  Types of Program Development Models (Waterfall or Traditional model, Prototype or Transformation  model, Spiral model, Iterative model, V-model, RAD model, Bog Bang model, Evolutionary models),  Advantage and Disadvantages of Waterfall, Prototype and Spiral Model (Simple Introduction to other  Models), Cohesion and coupling, Types of Cohesion and Coupling, Use of Cohesion and Coupling in  Program Development, Logics Program Development, Types of Logics (Sequential, Selection Iteration, and Recursion), Differentiation, Communication between modules 

 Unit IV: Program Maintenance    8 hours 

Introduction, Types of Program maintenance (Corrective maintenance, Adoptive maintenance, Perfective maintenance, Emergency maintenance), Problem Areas in Program Maintenance, Cost issues in software maintenance, Impact of software Errors, Program documentation and its standards, Requirements of Documentation, Importance of Documentation, Types of Documentation, Program Specification, System Flow Chart, Elements of System Flowcharts, Examples, Data Flow Diagram, Element of DFD, Leveling the data flow diagram, Idea for Drawing DFD and Examples 

Unit V: Standalone and Client-Server Programming Concept        8 hours 

 Introduction to standalone Programming concept, Advantage, and limitations of Standalone Programming, Introduction to Client-Server Programming (CSP), Advantages and Disadvantages of CSP, Distinguish between Standalone and Client-Server Programming, Client-Server Programming Architecture, Introduction to Web-based Programming, Advantages and Disadvantages of web-based programs, Architecture of web-based programming, Web-based System and Programming, Introduction to a few web-based languages and their capabilities, Requirement of Platform-Independents system 

Reference Books:

a. V.K. Jain: Computer Fundamentals, BPB Publication b. Foundations of Computing, BPB Publication (Third Edition) 

ELX 131.3 Digital Logic Systems (3-1-2) 


Evaluation:


Theory
Practical
Total
Sessional
30
20
50
Final
50
-
50
Total
80
20
100

Course Objectives: 

This course aims to develop methods of designing, constructing, and building logic circuits and also to introduce the operation and application of microprocessors. Topics will include basic gates, number system, flip-flops, decoder, encoder, and ALU. 

Course Contents:

Unit I: Number System    6 hours   

Introduction to number systems (Decimal, Binary, Octal, and Hexadecimal), Conversions, Complements subtraction using1’s complement, 2’s complement, 9’s complement and 10’s complement, Application of the complements (1’s and 2’s) BCD code, Error detection codes, alphanumeric codes, Excess- 3code, Gray code 

Unit II: Boolean Algebra and Logic Gates    6 hours 

Introduction to Digital System, Basic theorem and properties of Boolean Algebra (identity law,  boundedness law, idempotent law, complement law, commutative law, distributive law, absorption  law, associative law, de morgan's law, and involution law) Boolean functions, the complement of   boolean function, Digital logic gates and truth tables (AND, OR, NOT, NAND, NOR, XOR,   XNOR), Canonical and standard forms, Minterms and max terms, the sum of Minterms, a product of   max terms 


Unit III: Simplification of Boolean Functions    6 hours 

 The Karnaughmap-2, 3, and 4 variables, Simplification and realization using NAND &  NOR gates, Practical design steps 

Unit IV: Combinational Logic with MSI and LSI    8 hours 

 Introduction, Design procedures, Half and full adders, Subtractors, Code conversion (BCD to   excess- 3, 8, 4,-2,-1 code to BCD, 2, 4, 2, 1 code to 8, 4, -2, -1 code), Decoder, Encoder,   Multiplexers, and De-multiplexers, BCD to seven segment decoder, ROM and its implementation,   PLA 

Unit V: Sequential Logic    10 hours  

Introduction, Flip-Flops: RS flip flop, D-flip flop, J-K flip flop, T flip-flop, Triggering of flip flops,  (Positive, negative and level trigger), Master-Slave flip-flop, Analysis of clocked sequential,   Circuits with an example, state table, state diagram, state Equation, flip-flop input functions,  State reduction and assignment, Flip-Flips excitation Tables and design procedures. 

Unit VI: Registers and Counters    6 hours  

Introduction, Shift Registers (Serial in Serial out, Serial in Parallel out, Parallel in parallel out,  parallel in Serial out), Ripple counters (binary ripple counter, BCD ripple counter),  Synchronous UP/Down counters, Timing Sequences.


Unit VII: Processor Logic Design                                      6 hours 

Introduction, Processor Organization, Bus organization, scratchpad memory, Accumulator Register, Arithmetic Logic Unit (ALU), Design of arithmetic circuit, design of logic circuit.

Laboratory: 

1. Verification of basic gates function: OR, AND, NAND, NOR, EX-Or, EX_NOR) 
2. Multiplexers and demultiplexers (using the Principle learned in K-Map) 
3. Encoders and decoders (using the principle learned in K-Map) 
4. Adder and subtractions, in these laboratory students will construct a full adder and subtractor using basic design principles. 
5. RS, D-Type, clocked D, and master-slave. In this laboratory, students will design and verify the concepts of different flip-flops based on basic logic gates. 
6. Design of counters (decade counters and binary counters). Students will design a decade and binary counters verify the concepts using the CAD tools. 
7. Design of shit registers (serial in serial out and parallel in parallel out) 

Reference Books:

1. Malvino: Digital Computer Electronics 
2. Morries Mano: Digital Logic and Computer Design 
3. Frederic J. Mowle: A systematic approach to digital logic design

Note: All the information is collected from the document published by the BCA department of Pokhara University on its suggestions. 

Post a Comment

Don't suppress your querries, comment 👇

Previous Post Next Post